Rusland erkent dat Stalin het bevel voor het bloedbad van Katyn gaf

katyn.jpg

Dat Josef Stalin zelf opdracht gaf tot het bloedbad van Katyn is nu ook de officiële Russische lezing van de feiten.  De Doema heeft dat vandaag middels een verklaring erkend.

In de bossen bij het Russische dorp Katyn werden in 1940 zo'n 26.000 Poolse burgers en officieren vermoord door de Russische geheime dienst NKVD. Rusland was op dat moment nog bondgenoot van nazi-Duitsland en bezette Polen en Stalin hoopte op die manier de weerstand tegen het communisme in het bezette Polen te breken.

In de verklaring staat dat - door Stalin gehandtekende - geheime documenten aantonen dat de slachtpartij een directe opdracht van Stalin en andere Sovjetleiders was. Tientallen jaren lang schoof Moskou de verantwoordelijkheid voor het bloedbad op de nazi's, al wisten de geallieerden beter en weigerden de VS en de Britten om Duitsland tijdens het Neurenbergtribunaal voor Katyn te laten berechten.

In 1990 heeft Michael Gorbatsjov al met zoveel woorden toegegeven dat de NKVD op last van Stalin achter de executies zat. Maar Katyn is een bron van spanning gebleven tussen Rusland en Polen.  Het is nooit tot officiële excuses gekomen. Laat staan tot een rechtzaak, veroordelingen of enige vorm van schadeloosstelling.

Polen heeft al enhousiast gereageerd op de Russische schulderkenning, de voorzitter van het Pools parlement sprak van "een belangrijke doorbraak" en het bezoek van president Medvedev aan Warschau zal volgende maand ongetwijfeld in een gemoedelijkere sfeer verlopen.

Al eist oppositieleider Jaroslaw Kaczynski 'volwaardige excuses en een schadevergoeding'. U herinnert zich wellicht dat Lech Kaczynski, tweelingbroer van Jaroslaw en voormalig Pools president, in april tesamen met tientallen hoogwaardigheidsbekleders om het leven kwam bij een vliegtuigcrash. Het gezelschap was op weg naar Smolensk om de 70ste verjaardag van het bloedbad te herdenken.

Lees en beluister ook

Your device does not support this media type

Luister naar Johan De Boose

Geef je mening

Enkel je naam en reactie verschijnen op de site.
* verplicht veld

Reacties